Anatomie člověka: opěrná soustava
 

Na této stránce najdete:

  1. Kostra
  2. Struktura kosti
  3. Jak se vyvíjejí kosti
  4. Lebka a páteř
  5. Typy kloubů
  6. Informace o stránce
 
Kostra


Rentgenový snímekKostra dává tělu tvar, podporu a ochranu. Sestává z 206 kostí doplněných částmi chrupavky. Chrupavka je tuhý, pružný materiál, který tvoří důležitý doplněk kosti, zvláště tam, kde se vyžaduje spojení síly a ohebnosti. Kosti, zvláště dlouhé kosti končetin, působí jako páky řízené svaly, a tak umožňují pohyb. Některé kosti slouží k ochraně orgánů, které jsou uvnitř nich a některé obsahují kostní dřeň, kde se tvoří červené krvinky. Kosti jsou živá látka s buňkami, které ustavičně nahrazují starou kost novou kostní hmotou. Abyste měli zdravé kosti, potřebujete mít ve stravě přiměřené množství bíIkovin, vápna a vitamínů, zvláště vitamín D.

 
Struktura kosti
 


Struktura kosti Struktura kosti spojuje sílu, lehkost a určitý stupeň ohebnosti. Kost je utvořena z bílkoviny zpevněné minerálními solemi, hlavně vápníkem a hořčíkem. Vnější (kompaktní) část kosti má krevní a lymfatické cévy a vnitřní (houbovitá) část kosti plástvovitou strukturu pro získání lehkostí. Ve středu dlouhé kosti je cylindrická dutina naplněná kostní dření. Dřeň uvnitř kostí je tuková látka obsahující krev a tvořící tkáň, která vytváří červené a bílé krvinky.

 
Jak se vyvíjejí kosti
 
Během dětství se kost tvoří uvnitř chrupavky ve specifických vývojových stádiích, až během dospívání dozraje do stavu dospělosti. Kost je aktivní, živá, ale tvrdá tkáň, která roste, vyvíjí se a obnovuje se. Staré kostní buňky se ustavičně vstřebávají a nové tvoří. Během dětství prochází kostra procesem ustavičného přetváření a zesilování. Růst dlouhých kostí se většinou odehrává na jednom místě - v epifýze čili na "růstovém" konci kosti. Zraněn í v této oblasti může poškodit růst. Cvičení a přiměřené dodávání vitamínů (zvláště vitamínu D), minerálů (zvláště vápníku) a bílkovin ve stravě podporuje růst zdravých kostí.
 
Lebka a páteř
 

Klikni pro celý obrázek
Celá spodina lebeční je otvorem, kterým prochází mícha, spojená s mozkem. Mícha jako taková probíhá páteří, jež se skládá ze 30 jednotlivých obratlů, které tvoří obal a chrání míchu (páteřní).
Klikněte na obrázek pro úplné zobrazení.




 
Typy kloubů
 

Jednotlivé kosti kostry jsou vzájemně spojeny klouby. Je několik typů spojení. Pevné (švy) drží kosti pevně pohromadě a neumožňují žádný pohyb, např. v lebce. Částečně pohyblivé spojení (chrupavkovité) umožňuje trochu ohebnosti, např. kostí v páteři. Volně pohyblivé spojení (synoviální) poskytuje velkou ohebnost v několika rovinách pohybu, např. v rameni.

Klouby s kulovým zábrusem a jamkou
Spojení s kulovým zábrusem a jamkou, jako např. v kyčli a rameni, dovoluje maximální rozsah pohybu. V kyčli i horní část stehenní kosti téměř dovitá a zapadá do polokoulové jamky v pánvi. Princip kulového zábrusu a jamky umožňuje pohyb prakticky v každém směru.

Sedlovité klouby
Sedlovitý kloub umožňuje pohyb ze strany na stranu a zezadu dopředu. Sedlovitý kloub je v palci, bez něhož je nesmírně těžké uchopit velké či malé předměty. Bez tohoto pohybu v palci by ruka byla nešikovná pracka.

Kladkové klouby
Kladkové klouby nalézající se v prstech, palcích u nohou, loktech a kolenou umožňují pohyb pouze v jednom směru. Dvě kosti, které se setkávají v kladce, drží pohromadě pomocí tuhých fibrózních vazů a jejich konce spočívají v mazací tekutině.

Klouzavé klouby
Klouzavé kloubky v zápěstních kostech klouzají podobným způsobem pohybu jako sedlovité klouby ze strany na stran a zezadu dopředu, ale jejich pohyb je více omezen. K stáří se může ten pohyb stát méně plynulým a stále obtížnějším.

 
     
O stránce
 

Stránku jsem tvořil v programu Macromedia Dreamweaver MX; obrázky jsem zpracoval a zoptimalizoval ve Photoshopu 7.0. Tato stránka hojně využívá kaskádové styly (CSS), proto je vzhled stránky jednoduše modifikovatelný. Tento web je W3C validní.
Při tvorbě jsem se vyvaroval scriptům; žádný javascript se zde neschovává..
Velikost načítené stránky je 40 kB (včetně obrázků)

 

Autor: Ondřej Staněk